Téhož dne večer 21. 3. se diváci kochali též pohádkami, leč pro dospělé. Takový je DS SCHOD z Valmezu. Hýří situační komikou, nadsazuje, překvapuje gagy a pointou ve správnou chvíli. Bere si na mušku úskalí v politice, společenské ne - mravy, lidskou hloupost a naivitu, atd. Autorské dílo na motivy klasických pohádek a v provedení Jiřího B. Vymětala nám toto vše, s notnou dávkou parodie, připomnělo. Pohádky O veliké řepě, Karkulce, Pyšné princezně, Popelce, O Budulínkovi, Princezně se zlatou hvězdou na čele, Jeníčkovi a Mařence hýřily nápady, v nichž se herci vydováděli. Trochu mi vadily časté vulgarismy, protože i na jevišti platí, méně je více. Závěrečná scénka s ukázkou předváděcích akcí o kouzelném hrnečku byla vyvrcholením autorského a hereckého kumštu. K úspěchu představení přispěla velkou měrou kapela Droband a spolu s herci - pěvci poskytovala divákům oddech a příjemné rozpoložení. Nutno dodat, že všechny pohádky včetně ženských rolí odehráli muži v recesních kostýmech, což podtrhlo komičnost výstupů. Herci DS Schod hrají už 4O let a za tu dobu získali pověst divadla skýtajícího zaručenou a dobrou zábavu. Dokázali to už s mnohými hudebními komediemi a muzikály z vlastní autorské dílny. Ve svých programech uvádí, že nejsou ani tak divadlem, jako veselým pohledem na neveselý svět. Ať jim ten pohled dlouho vydrží.
Hovězský divadelní zpravodaj 2014VESELÉ VDOVY VALAŠSKÉ - autorská komedie Divadla SCHOD Valašské Meziříčí - 8. března 2013 večer Vyjadřovat se pochvalně ke kabaretní komedii již legendárního divadla s profesionálními hereckými výkony by bylo „nošení dříví do lesa“ Každoroční ohlas a zájem diváků, stejně jako letos při zahajovacím představení, byl přímo fenomenální. Divadelní sál přeplněný až k prasknutí. Diváci aplaudující na otevřené scéně.Burácejí smích při jednotlivých scénkách a písních v doprovodu skvělé kapely Droband. Hudba ze záznamu jemně vyplňující předěly mezi dějovými obrázky.I to na mě působilo oddechově, velmi poeticky. Byly to kontrastně oddechové, kratičké chvilky ticha v jinak rozdováděném hledišti. Nový prvek, který by možná pochválil i nestor Schodu Pepa Fabián.Bohužel, od loňského roku už není mezi námi a určitě se na nás usmívá z divadelního nebe. I my všichni na něj. Závěrem zopakuji charakteristické motto souboru. „ Hrajeme pro lidi, kterým chceme ukázat veselý pohled na neveselý svět.“
Hovězský divadlení zpravodaj 2013Divadlo s dlouholetou tradicí svou veselohrou Ondráš, Juráš a Guláš by neudělalo ostudu ani na profesionální scéně. Po mnoha letech ji soubor obnovil, osvěžil novými postavami tří vil a přijel s ní pobavit hovězské publikum. Hra je živá a herci dokáží s vtipem glosovat aktuální politické události. V obecenstvu smíchu plno.
Hovězský divadelní zpravodaj 2010Sobotní večer patřil legendě mezi valašskými divadly, souboru Schod z Valašského Meziříčí, který dorazil i s doprovodnou skupinou Droband. "Na Hovězí se nám vždycky dobře hraje, navíc to dnes máme trochu jako generálku, protože začátkem května odjíždíme na turné na Slovensko," uvedl o přestávce Josef Fabián, šéf divadla a zároveň i režisér a autor hry.
Valašský deník, duben 2007Jedním z úspěšných amatérských souborů je valašskomeziříčské Divadlo Schod. Byl založen již v roce 1973, ale jeho novodobá historie se píše od roku 2000. V té době napsali členové souboru o historii svého divadla knihu a při příležitosti jejího křtu nastudovali divadelní představení. Soubor je velmi aktivní a finančně poměrně soběstačný, odehraje zhruba třicet představení ročně, z toho dvakrát do roka uvede premiéru. Kromě toho vydal již dvě cédéčka s divadelními písničkami, uskutečnil turné po České republice a připravuje se na cesty po Slovensku.
Okno do kraje, únor 2007Všichni herci, autoři i další členové divadelního ansámblu si zaslouží obrovskou poklonu. Za svou profesionalitu i ochotu obětovat svůj volný čas k pobavení a rozptýlení diváka i za valašskou hrdost, která je zřejmá z každého jejich kusu. A taky za radost, se kterou mnozí z diváků ještě po několika dnech bezděčně prozpěvují některou z písní.
Naše Valašsko, březen 2006Přestože divadlo SCHOD ze třiceti let své existence víc než deset let nehrálo, nedá se o něm říci, že je to líně divadlo. Vždyť mu už jen několik přestavení schází do odehrané pětistovky... I divadlo SCHOD zasahují proměny času a divadlo se mění, byť jenom pozvolna a sotva viditelně. Mění se jeho hry, jejich inscenování a vlastně všechno kolem v rámci tiché a nikde nenapsané dohody s publikem. Divadelní programy SCHODu sice stále obsahujé pábitelské texty, ale ty jsou dnes doplněny fotografiemi z představení, divadlo si své hry natáčí na videokazety a nabízí je zájemcům, podobně jako již druhé CD divadelních písniček. A navíc se divadlo SCHOD sice postupně, ale téměř dokonale proměnilo personálně. V jeho kapele je dnes již jen jediný muzikant a na scéně tři herci, kteří ne vlastní kůži zažili anabázi SCHODu před sametem.
Amatérská scéna 2/2005Divadlo Schod z Valašského Meziříčí přivezlo na slavičínské jeviště divadelní poetiku, která je v té podobě, jak jí soubor vládne, dnes již vzácností. Divadlo Schod se zrodilo L. P. 1973 - 1974 a navázalo ve své původní tvorbě na divadla malých forem, která rozčeřila divadelní dění šedesátých let. Dodnes zůstalo této poetice věrné. V jeho čele stojí, stejně tak jako na počátku, Josef Fabián, autor a režisér, nestor divadel malých jevištních forem.
Amatérská scéna 2/2004Pořad Good by Jimy v den premiéry příslušné orgány zakázaly. Přes zákaz se představení uskutečnilo a současně bylo založené divadélko pojmenováno. Soubor pak po řadu dalších let vzdoroval cenzorům, představoval ve svém regionu výjimečné autorské divadlo malých jevištních forem, které mělo blízko ke kabaretu i svérázné muzikálové formě. … Soubor patřil ke špičkovým amatérským divadlům, jeho satirická nadsázka však mnohé pobuřovala. Na základě udání vztahujících se k jánošíkovskému titulu a k jedné z happeningových akcí byl soubor v roce 1986 umlčen. V roce 1988 se pokusil o návrat hrou Studňa, listopadové události však nový start přerušily. V jiném složení, v čele opět s Josefem Fabiánem, obnovil Schod tradici klubového muzikálu titulem Smrt Caesarova.
Tatjana Lazorčáková - Jan Roubal: K netradičnímu divadlu na Moravě a ve Slezsku 60. - 80. let dvacátého století, 2003V roce 1994 někteří aktéři Schodu společně s mladými nacvičili pod názvem Schod II hru Smrt Caesarova, ale po odchodu mladých na studia pokračovala v letech 1995 - 2000 odmlka. V roce 2000 byla činnost obnovena a Schod hraje 25 - 30x ročně v M-klubu a občas i mimo Valašské Meziříčí. ... Od roku 1976 Schod také vydával ve svých divadelních programech mystifikační Manifest umění pravého, v jehož jednotlivých kapitolách prostřednictvím vymyšlené postavy J. R. Krhovského a vymyšlených situací zaujímal konkrétní postoje k politické a společenské situaci.
Místopis českého amatérského divadla, 2003Pochopitelně, že od založení divadla Schod se ledacos změnilo. M-klub byl v rámci rekonstrukce zámku Žerotínů přestavěn a vybaven moderní technikou a v divadle zůstali už jenom dva z jeho zakladatelů. I diváci se pochopitelně za těch třicet let v hledišti M-klubu proměnili, i když někteří z těch, kteří na Schod chodili tenkrát, na něj chodí dodnes. Ale daleko víc je v hledišti těch, kteří na něj začali chodit až po obnovení jeho činnosti v roce 2000 a jsou většinou vrstevníky jeho současných aktérů. Od roku 2000 Schod nehraje jenom nové hry, ale hraje i své hry starší, které hrál před dvaceti lety, byť jsou tyto hry tu více, tu méně pozměněny.
MF Dnes, 2003V lednu 2004 to budou čtyři roky, co kdysi populární divadlo Schod opět obnovilo svou činnost. Za tu dobu je už zase populární, vždyť během ní uvedlo šest svých her v bezmála stovce představení, na jeviště přivedlo vedle svých tradičních opor také několik nových, mladých a docela pohledných talentů (či vlastně talentek) a do hlediště M-klubu zase přivedlo nejen své bývalé fanoušky, ale i řadu dalších diváků, kteří o divadle Schod neměli a většinou, vzhledem ke svému mládí, ani nemohli mít tušení.
Obelisk, 2003Dobrým duchem divadla Schod a jeho autorem je Josef Fabián. V roce 1999 vydal o historii Schodu knížečku Divadlo Schod - pravděpodobný svět a letos vyšlo ve Valašském Meziříčí cédéčko s písničkami Lid se chce bavit. Celkem dvaadvacet písniček z různých období divadla Schod se poslouchá moc příjemně.
Ondřej Suchý: Padesátník, ČR2 - Praha 2002Schod už zase plní M-klub dvakrát měsíčně do posledního místečka stále se rozšiřujícím okruhem svých diváků, kteří si tam chodí odpočinout. … Na historické věrnosti divadlu ani jeho divákům příliš nezáleží, jim jde hlavně o to, strávit v klubu příjemný večer a pobavit se. A dobrá zábava při představeních Schodu nescházela nikdy, v minulosti ani dnes.
MF Dnes, 2002Až se jednou budou psát dějiny českého amatérského divadla na přelomu tisíciletí, meziříčský soubor Schod v nich jistě bude mít svou samostatnou kapitolu. Jistě proto, že si ji délkou trvání, počtem původních představení, kvalitou divadelních textů i hereckými výkony už dávno zasluhuje. … Především je nutno zmínit úlohu hudby, písniček a samotné divadelní kapely. Divákům při odchodu z představení znějí v uších melodie, které by snesly konzervaci na výběrovém disku „Písniček divadla Schod“, který měl být už dávno vydán.
Obelisk, 2001Pokud jde o soubor divadla, dochází v něm k postupné výměně stráží, takže je počet původních aktérů Schodu a jejich mladých nástupců na scéně vyrovnán. Jestli dnes Schod vůbec nějaký problém má, pak je jím to, jak udržet zájem oněch mladých, dosud neobsazovaných zájemců do doby, než bude napsána nová hra.
Naše Valašsko, 2000Měl jsem představu, že vydáním knížky se všechno uzavře a bude SCHODu konec. Pak jsem ale napsal novou hru Pohřební ústav a nedávno jsem do nové podoby přepracoval představení SCHODu Jánošík z roku 1984, " říká Fabián. "Pohřební ústav je hrou ze žhavé současnosti. Je to příběh českého podnikatele, majitele pohřebního ústavu, a ruského mafiána. Začal jsem opět psát, protože mám dojem, že prostor pro satiriky a humoristy je v tomto státě zase nevídaný," dodává.
MF Dnes, 2000Takto fungovalo divadlo až do listopadu 1989, kdy členové divadla vyhlásili časově neomezenou stávku. A jako vše, co je neomezené, skončila po čtyřech letech vlivem vnějších okolností (divadelní duch ožil mezi mladými), které způsobily obnovení činnosti v omlazeném obsazení.
Moravskoslezský den, 1995Devízou souboru je schpnost vtipně transformovat historická témata do formy svérázného valašského humoru a vytvářet tak po svém regionální dějiny. Činí tak s lehkostí a nezbytnou nadsázkou, kterou divák přijímá jako absurditu, předkládaným scénkam nevěří, ale je připraven s fikcí koketovat. Výsledkem je příjemná atmosféra, při níž se jeviště i hlediště baví.
Kulturní měsíčník, 1985Psát o souboru SCHOD jako o jednom z nejvýraznějších představitelů netradičního autorského divadla v našem kraji je dnes už naprosto oprávněné. Jeho nové inscenace jsou očekávány s opodstatněnou zvědavostí, protože jde o soubor, který stále hledá, neopakuje se a nerozmělňuje to, s čím měl jednou úspěch. To, že soubor dnes patří ke špičce, není dílem náhody. Forma jeho divadelní výpovědi má potřebnou míru sdělnosti i myšlenkové naléhavosti a je divácky atraktivní.
Ostravský Kulturní měsíčník, 1980Pro SCHOD je titul divadlo malých jevištních forem velmi přiléhavý. Zrodil se pro klubovou atmosféru i prostor a pro kluby také hraje. Snaží se vejít do úzkého kontaktu s divákem třeba v místnosti se stolovým zařízením. Zprvu je součástí prostředí, do kterého host vešel, aby strávil příjemný večer. Pokud se hercům podaří, aby během této doby svým projevem z hosta udělali diváka, stává se klub divadlem podle záměru autorů.
Nová svoboda, 1978Již prvním představením vstoupilo divadlo do podvědomí obyvatel města. Magnetem diváckého zájmu byla schopnost dívat se kolem sebe bystře, vidět i to, čeho se "starší pánové žinýrují", vyjadřovat se s použitím všech čar a kouzel fantazie a jazyka, snaha o rozvernost v námětu i ve výrazu, metaforičnost, antibanalita a snaha o volné zacházení s jazykem. A to vše na bázi syntetického divadla, formou kabaretu.
Mladá fronta, 1976Divadlo Schod vzniklo v roce 1974 ve valašskomeziříčském M klubu, významném divadelně klubovém kulturním středisku severomoravského kraje. Od jeho založení je vede režisér a autor většiny inscenací Josef Fabián. Zprvu se orientovalo na literární kabaret, později stále více na tzv. "klubový muzikál", poučený na postupech některých divadel hudebně zábavného zaměření (SEMAFOR, VEČERNÍ BRNO aj.)
Vladimír Just: Proměny malých scén 198424. 01. 2018  19:00
Krtek
M-klub, Valašské Meziříčí

07. 02. 2018  19:00
Singl život
M-klub Valašské Meziříčí

Richard Šimčík
Rýša je zpátky! Ano opět se vrátil do řad Schodu a z přiložené fotografie můžete zjistit proč. Odmítl hrát jiné než role králů a playbojů po kterých holky jdou. Nakonec důkaz i na přiloženém fotu... Ale jsme rádi, že je zpět.

hsWeb From Pixels groupKrmivo pro psy

Ubytování Rožnovsko

kompakt

Robe

CABOT

pharmens

hs

Pavelka

palenice


Hostujeme na anoweb.cz

[ Copyright ©  Web From Pixels group ]